1. Spełnij marzenia Swoje i Swoich Bliskich
  2. Odkurzacze basenowe Dolphin
  3. Basen na miarę Twoich potrzeb

wyszukiwanie zaawansowane
» » Jak przygotować basen do zimy ?

Jak przygotować basen do zimy ?

Data dodania: 24-09-2019 Wyświetleń: 839

alt


Każdy sezon letni dobiega końca, niestety, tego nikt nie jest w stanie zmienić. Każdy jednak posiadacz własnego przydomowego kąpieliska może przygotować basen w należyty sposób przed okresem jesienno – zimowym. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia ochrony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, które mogą niekorzystnie wpłynąć zarówno na basen murowany jak również naziemny czy ogrodowy w różnych wersjach. Z tego właśnie względu, zalecanym jest zabezpieczenie niecki, by kolejny sezon letni udanie się rozpoczął bez angażowania dodatkowych kosztów związanych z naprawą czy renowacją. Poniżej kilka z proponowanych zabiegów i czynności, które pomogą w osiągnięciu oczekiwanego celu.

Jak przygotować wodę?

W pierwszej kolejności warto zająć się przygotowaniem wody znajdującej się w basenie. Bezsprzecznie najwięcej uwagi przed okresem zimowym pod kątem zabezpieczenia będą skupiały baseny całoroczne, które stale wypełniają ogrodową przestrzeń.

Niezwykle istotnym jest zachowanie wody w basenie, a posiadaczy własnych kąpielisk spuszcza całą wodę, tym samym narażając nieckę oraz okładzinę na uszkodzenia różnego rodzaju. Dlaczego jest tak ważne? Pusty akwen może ulegać naporowi gruntu szczególnie podczas wysokiego poziomu wód gruntowych.

Ponadto woda chroni baseny przed działaniem niskich temperatur, których ściany wyłożone są między innymi płytkami ceramicznymi .

W jaki sposób zmierzyć się z wyzwaniem właściwego przygotowania niecki basenowej do zimy?

Na pewno bez względu na typ i rodzaj ogrodowego kąpieliska zaleca się podejście całościowe, czyli kompleksowe zabezpieczenie zarówno tych betonowych, jak również poliestrowych.

Poziom wody należy obniżyć do ok. 20 cm poniżej wlotu dysz, skimmera oraz innych urządzeń, by zapobiec potencjalnemu przelaniu w czasie jesieni czy zimy z racji sporych opadów atmosferycznych (deszcz, śnieg).

Proces czyszczenia

Gdy poziom wody w basenie będzie właściwie zachowany, wówczas należy dokładnie wyczyścić kąpielisko z we wszystkich możliwych nieczystości. Z praktycznego punktu widzenia najlepiej tę czynność przeprowadzić bezpośrednio po częściowym obniżeniu poziomu wody, gdyż właśnie wtedy zabrudzenia nie ulegają wyschnięciu, co ułatwia pracę. W zależności od rodzaju zanieczyszczeń wymagane są odpowiednie akcesoria oraz narzędzia, czyli do liści oraz innych stałych śmieci, a także do usuwania nalotów i osadów.


Obok przygotowania samego basenu i obniżenia poziomu wody, to również należy zwrócić uwagę na utrzymanie należytej jakości wody. Oto, co warto mieć na względzie:

- utrzymanie pH wody na poziomie nie przekraczającym 7,0 – 7,4,

- dokonanie dezynfekcji, której proces powinien przebiegać w trakcie filtrowania,

- przeprowadzenie co najmniej pięciominutowego płukania zwrotnego filtracji,

- dozowanie odpowiedniego środka, który zabezpieczy wodę przed rozwojem alg, a także innych zabrudzeń, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość wody w czasie zimy,

- precyzyjne wymieszanie wody z wykorzystaniem pompy bez angażowania filtra

 

W jaki sposób zabezpieczyć ściany niecki basenowej?

 

Każdy z miłośników i właścicieli własnych basenów powinien być świadomy, że każda konstrukcja zbiornika bez względu na technologię budowy czy metodę wykończenia jest narażona na działanie mrozu czy rozprężającego lodu. Oczywiście istnieją sposoby, by ustrzec się przed skutkami zimy, włączając nawet te najprostsze z możliwych.

Jednym z bardzo prostych metod jest wykorzystanie bojek, które należy ustawić w taki sposób, by pływały po przekątnych basenu. Alternatywnym rozwiązaniem są plastikowe butelki częściowo wypełnione pisakiem, które należy ze sobą połączyć i podobnie jak bojki zainstalować na przekątnych kąpieliska. Są to bardzo proste i jednakowoż tanie sposoby na zabezpieczenie przed gromadzeniem się lodu.


 

O czym nie można zapomnieć podczas przygotowywania basenu przed zimą?

 

Niech nikogo nie zmyli kwestia pozostawienia wody w basenie na określonym poziomie, bo o ile w niecce jest to konieczne, o tyle w instalacji pozostawienie wody jest niedopuszczalne. Należy bezwzględnie opróżnić cała instalację, zarówno filtracyjną, jak również grzewczą oraz zamknąć zawory od skimmerów do dysz dolotowych. Po uskutecznieniu powyższego konieczne jest zabezpieczenie dysz poprzez zakorkowanie czy zatkanie innym trwałym materiałem, co łatwo będzie można usunąć przed kolejnym sezonem letnim.

 

Ekspert radzi:


Kompleksowe pozbycie się wody z rurociągów oraz wszelkich zakamarków może często urosnąć do rangi niełatwego zadania. W takich sytuacjach warto wykorzystać sprężone powietrze, które z powodzeniem wydmucha całą zgromadzoną wodę z wnętrza instalacji. Do tego celu nadaje się również odkurzacz przemysłowy.

 

Przykrycie basenu

 

Kiedy każdy z powyżej wymaganych etapów zostanie skutecznie zrealizowany, to zasadniczo można pokusić się o stwierdzenie, że basen jest prawie gotowy do okresu jesienno – zimowego. Właśnie, prawie, czyli brakuje przysłowiowej kropki nad i. Warto jeszcze zadbać o przykrycie, choć oczywiście nie jest to absolutny wymóg. Ma to na celu zabezpieczenie przed opadami deszczu, śniegu, gradu, przed liśćmi oraz innego rodzaju zanieczyszczeniami. Tu z powodzeniem można wykorzystać wszelkiego rodzaju plandeki, siatki wykonane z trwałego, stabilnego materiału, by przeciwstawić się ciężarowi opadów atmosferycznych. Technicznie rzecz ujmując, owe przykrycie powinno utrzymać nacisk co najmniej około 60 kg / m².

Jak przechowywać?

 

Gdy już cała instalacja będzie wolna od wody, a wszelkie zawory będą zakręcone, wówczas optymalnym rozwiązaniem będzie demontaż niektórych podzespołów. Takimi elementami są między innymi przeciwprąd oraz pompa, które powinno się dokładnie osuszyć, a następnie umieścić w suchym pomieszczeniu o dodatniej temperaturze.

W przypadku, kiedy z pewnych względów nie ma możliwości zdemontowania i przechowywania pompy w odpowiednim miejscu, wówczas absolutnie koniecznym jest opróżnienie jej z wody. W przeciwnym razie zimowe warunki atmosferyczne negatywnie wpłyną na jakość urządzenia.

Tak przygotowany basen oraz woda i wszelkie podzespoły sprawią, że każdy entuzjasta wodnych zabaw i kąpieli rozpocznie przyszły, letni sezon bez zbędnych kosztów i dodatkowych pracy.
 

alt

 

Przejdź do strony głównej

Produkty w promocyjnych cenach

Aktualności

BasenHurtBassauBayrolBevoBrilixDolphinEmauxFairlandGriffonHayvardHydroProMegaPahlenTebas
dolphin s200
 Informacje znajdujące się na stronach internetowych sklepu basenstudio.pl są jedynie zaproszeniem do zawarcia umowy w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Oprogramowanie sklepu shopgold.pl