1. Spełnij marzenia Swoje i Swoich Bliskich
 2. Odkurzacze basenowe Dolphin
 3. Basen na miarę Twoich potrzeb

wyszukiwanie zaawansowane
» Pompy ciepła - Podstawowe informacje

Kontakt

 • Basen Studio
 • E-mail:sklep@basenstudio.pl
 • Telefon530-506-590
 • Fax44 68 359 80
 • Godziny działania sklepuPoniedziałek - Piątek
  8.00 - 16.00
  Sobota
  8.00 - 14.00

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Pompy ciepła - Podstawowe informacje

Data dodania: 13-11-2017 Wyświetleń: 164

altPompy ciepła - Podstawowe informacje

Przedstawimy w tym artykule podstawowe informacje na temat basenowych pomp ciepła. W naszej strefie klimatycznej w celu zachowania komfortu kąpieli woda w basenach powinna być podgrzewana. Jednym z najlepszych sposobów podgrzewania wody w basenie jest zastosowanie powietrznej pompy ciepła a ściślej pompy typu powietrze/woda, która wykorzystuje jako dolne źródło powietrze atmosferyczne, z którego pozyskiwane jest ciepło.
Pompy ciepła to najlepszy stosunek kosztów eksploatacji do kosztów inwestycji jest najniższy w porównaniu do innych źródeł ciepła (kotły gazowe, olejowe czy podgrzewacze elektryczne).
Dzięki zastosowaniu pomp ciepła można znacznie wydłużyć sezon kąpielowy dzięki uzyskaniu komfortowej temperatury wody w basenie.
 
Pojęcia podstawowe
Większość pojęć występujących w opisach pomp ciepła jest ogólnie znana.
Jednak wyjaśnić trzeba dwa parametry:

• Współczynnik efektywności chłodniczej COP (Coefficient Of Performance) - jest to stosunek mocy grzewczej do mocy pobieranej przez urządzenie. Przykładowo jeśli COP ma wartość 6 przy temperaturze powietrza 26oC a pompa pobiera 1 kW mocy, to oddaje 6 razy więcej mocy grzewczej, czyli 6 kW.

Współczynnik ten jest zmienny i tym wyższy, im wyższa jest temperatura powietrza.
Gdy temperatura powietrza spada do około 15oC współczynnik COP maleje do wartości 4,0–4,3, ale nadal są to korzystne parametry zapewniające niskie koszty ogrzewania basenu.

Z reguły współczynnik COP, jak i moc grzewcza podawane są dla parametrów A15oC/W26oC/H70% lub A15oC/W26oC/H70%, gdzie A (Air) oznacza temperaturę powietrza, W (Water) temperaturę wody a H (Humidity) wilgotność względną.
Przy doborze urządzenia oraz porównywaniu mocy grzewczej i współczynnika COP pomp różnych producentów należy zwrócić szczególną uwagę przy jakich parametrach powietrza i wody dane te są podawane. Z reguły producenci podają je przy najwyższej temperaturze powietrza, gdyż wtedy są one najkorzystniejsze.

• Klasa energetyczna (Klasa efektywności energetycznej - wyznacza się ją ze stosunku rocznego zużycia energii przez dane urządzenie do standardowego zużycia energii przez tego typu urządzenie określone odpowiednimi przepisami.
Krótko mówiąc określa ona zużycie energii elektrycznej i oznaczona jest literami od A do G, gdzie klasa A umieszczana na zielonym pasku oznacza urządzenie najbardziej oszczędne a klasa G umieszczana na czerwonym pasku najmniej efektywne.
W Unii Europejskiej klasa energetyczna musi być podawana dla urządzeń AGD oraz źródeł światła. Można się sprzeczać czy basenowa pompa ciepła jest urządzeniem AGD, ale dobrze jeśli producent takie dane podaje, gdyż wówczas można być pewnym co do zużycia energii elektrycznej. Nieliczni producenci się na to decydują, gdyż wymaga to kosztownych badań wykonanych przez odpowiednie certyfikowane laboratorium.

altIstotne wzkazówki przy zakupie pompy ciepła
 1. Zaleca się dobranie nieco większej pompy niż objętość basenu
 2. Moc pompy powinna być nieco wyższa od długości basenu, przy temperaturach -3 stopnia celsjusza pompy nie mają możliwości pracy.
 3. Rozróżniamy dwa rodzaje pomp - klasyczne i inwerterowe (pompa klasyczna generuje wyższy poziom hałasu niż pompa inwerterowa).
 4. Wymiennik ciepła - należy zdecydować się na tytanowy wymiennik ciepła co zwiększa odporność na środki chemiczne do uzdatniania wody basenowej
 5. W celu uniknięcia korozji należy wybrać tworzywo ABS lub stop aluminiowy
 6. Gwarancja powinna wynosić minimum 24 miesiące
Rodzaje pomp ciepła
Pompy klasyczne, które pracują ze stałą wydajnością, tj. stałymi obrotami sprężarki i wentylatora. Przy częstym włączeniu pompy narażeni jesteśmy na wysokie koszty eksploatacji.
Pompy ciepła inwerterowe normalne, pracujące na różnych wydajnościach, obrotach sprężarki.
Pompy ciepła z pełną ekskluzywna energooszczędna pompa, dopasowuje wydajność do zapotrzebowania ciepła przez wodę w basenie.
 
Ogrzewanie basenu
W celu zmniejszenia kosztów ogrzewania basenu należy rozważyć stosowanie przykryć basenowych. W tym przypadku okres grzewczy wynosi 8 godzin na dobę, temperatura wody zachowana 26 stopni celsjusza/temperatura powietrza 15 stopni celsjusza - średni koszt takiego ogrzewania to 7zł na dobę. W przypadku wzrostu temperatury powietrza maleją koszty ogrzewania.

alt
Przejdź do strony głównej

Produkty w promocyjnych cenach

BasenHurtBassauBayrolBevoBluelagoonBrilixDolphinEmauxFairlandGriffonHayvardHydro-sHydroProMegaPahlenTangitTebasWater TechZodiac
dolphin s200
 Informacje znajdujące się na stronach internetowych sklepu basenstudio.pl są jedynie zaproszeniem do zawarcia umowy w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Oprogramowanie sklepu shopgold.pl