1. Spełnij marzenia Swoje i Swoich Bliskich
 2. Odkurzacze basenowe Dolphin
 3. Basen na miarę Twoich potrzeb

wyszukiwanie zaawansowane
» Jak dbać o czystą wodę w basenie?

Kontakt

 • Basen Studio
 • E-mail:sklep@basenstudio.pl
 • Telefon530-506-590
 • Fax44 68 359 80
 • Godziny działania sklepuPoniedziałek - Piątek
  8.00 - 16.00
  Sobota
  8.00 - 14.00

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Jak dbać o czystą wodę w basenie?

Data dodania: 22-09-2017 Wyświetleń: 66

alt
Zapoznaj się z naszą ofertą chemii basenowej (kliknij)
 
Wspaniałe miejsce do rodzinnej rozrywki czy też wypoczynku wymaga również dbałości o jego czystość. Basen jest takim miejscem, lecz jest także idealną lokacją dla rozwoju mikroorganizmów (grzyby, bakterie), które mogą być groźne dla zdrowia osób korzystających z basenu.
Rozmnażanie mikrobów przyspiesza rozwój glonów, alg jak i mętnienie wody. Pompa filtrująca niestety nie jest w stanie wychwycić tak małych cząsteczek, a nie ma też większego wpływu na pH wody, więc oprócz fizycznego czyszczenia wody niezbędne jest też wspomaganie specjalnymi środkami chemicznymi.
Na takie etapy dzieli się dbanie o czystość wody w basenie:
 
altRegulacja pH
Niezwykle istotna dla zdrowia osób korzystających z basenu jest także zasadowość wody, ponieważ wszelkie odchylenia od normy w górę lub w dół mogą powodować podrażnienie spojówek i skóry. Wartość pH wody powinno się sprawdzać minimum raz w tygodniu. Szczególną uwagę należy zwracać w okresie upałów, ponieważ wtedy pH się szybciej podwyższa. Testy można wykonywać elektronicznymi miernikami lub dużo tańszymi testami paskowymi. Poziom chloru w wodzie również jest istotną kwestią, ponieważ jego zbyt duża ilość może wpływać niekorzystnie na oczy i drogi oddechowe osób przebywających w basenie, natomiast przy zbyt niskiej zawartości chloru, w wodzie mogą rozwijać się chorobotwórcze drobnoustroje. Aby doprowadzić do poprawnego działania wszystkich środków chemicznych, konieczne jest, by woda w basenie miała pH w przedziale 7,0 - 7,4, ponieważ jest to optimum wody basenowej a chemia basenowa jest produkowana tak, by najlepiej działać właśnie w takich warunkach.
 
alt Tester odczynnika Ph
 
altOchrona przed glonami
Mętna woda oraz glony mogą się pojawić gdy do uzdatniania wody stosujemy wyłącznie środki z aktywnym tlenem lub chlorowanie wody było niewystarczające. W przypadku, gdy od dłuższego czasu basen nie był używany lub woda nie była filtrowana odpowiednio. Glony wpływają niekorzystnie na prezencję basenu oraz komfort kąpieli, warto wtedy zaopatrzyć się w skuteczne preparaty do walki z nimi.
 
altDezynfekcja
Warunkiem aby woda w basenie była zdatna do kąpieli, jest stała dezynfekcja. Niestety w ciepłej wodzie tendencja do rozwijania się mikroorganizmów jest bardzo duża, w szczególności jeśli chodzi o baseny komercyjne, gdzie codziennie kąpie się mnóstwo osób. Najlepiej jest nie dopuszczać do sytuacji, w której bakterie mogą się rozwijać, co można osiągnąć na dwa sposoby - poprzez chlorowanie lub natlenianie wody. Aktywny chlor usuwa zastałe drobnoustroje i nie dopuszcza do rozwoju kolejnych bakterii i grzybów. Można go stosować w postaci tabletek lub granulatu. Tabletki nadają się do długotrwałej dezynfekcji np. gdy wiemy, że przez tydzień nie będziemy korzystać z basenu. Granulat poleca się używać do szybkiej i mocnej dezynfekcji, w przypadku mocnego zanieczyszczenia wody lub długiego okresu niestosowania żadnych środków. Dobrym rozwiązaniem będą tabletki tlenowe, wtedy gdy preparaty chlorowe wywołały podrażnienia skóry lub oczu. Aktywny tlen jako łagodniejszy środek jest neutralny dla skóry i włosów człowieka, jednak  poleca się równocześnie z nim stosować środki glonobójcze. W obu przypadkach powinno pamiętać się, aby nie wrzucać tych środków bezpośrednio do wody.
alt alt
Środek zapobiegający rozwojowi glonów w basenach ALGEN
 
altKoagulacja
Termin ten oznacza tyle co łączenie mikrocząsteczek w większe, aby filtry wody mogły je "wyłapać". Środki do koagulacji cząsteczek powinno się używać nawet gdy nie widać, że woda jest mętna bo działają one na mikroskopijne cząsteczki soli, zasad, kwasów, aminokwasów, mocznika i fosforanów. Te mniejsze płatki zanieczyszczeń zostają wychwycone przez filtry wody a większe opadają na dno i należy je usunąć specjalnym odkurzaczem. Zaleca się, aby regularnie dolewać czystą wodę, która niweluje zbyt wysoką zawartość soli, chlorydów i azotanów tworzących się poprzez odparowywanie wody oraz mogą być skutkiem rozpuszczania się cząstek w wyniku chlorowania.

Powyższy artykuł ma charakter poradnikowy.

alt

 

Przejdź do strony głównej

Produkty w promocyjnych cenach

BassauBevoBluelagoonBrilixDolphinEmauxFairlandGriffonHayvardHydro-sHydroProMegaPahlenTangitTebasWater TechZodiac
Oprogramowanie sklepu shopgold.pl