1. Spełnij marzenia Swoje i Swoich Bliskich
  2. Odkurzacze basenowe Dolphin
  3. Basen na miarę Twoich potrzeb

wyszukiwanie zaawansowane
» » Instalacja basenowa - co warto wiedzieć?

Instalacja basenowa - co warto wiedzieć?

Data dodania: 23-04-2019 Wyświetleń: 472

Instalacja basenowa – co warto wiedzieć?

 

Któż nie śnił lub wciąż nie marzy, by mieć własny basen ogrodowy? Niewątpliwie jest to nie lada komfort, a przy tym pokaźna inwestycja dla właściciela, na którą składa się kilka istotnych elementów. Poza samą niecką basenową, która wraz z wykonaniem generuje istotny koszt, należy także wziąć pod uwagę to, co często niewidoczne na pierwszy rzut oka, czyli instalację basenową. Na etapie podejmowania decyzji z pewnością pomocne będzie poznanie wszystkich elementów składowych, charakterystyki, ich specyfikacji, co finalnie wpływa na funkcjonalność instalacji basenu ogrodowego.

Źródło wody jest jednakowe zarówno na potrzeby bezpośredniego spożywania, jak również służącej kąpielom. Za sprawną cyrkulację wodną, czyli wpuszczenie, przesył, utrzymanie, uzdatnienie i oczyszczenie poprzez filtry wraz z odprowadzeniem do niecki kompleksowo odpowiada instalacja basenowa. Obieg w systemie zamkniętym determinuje systematyczne uzupełnianie strat wody, które mogą wynieść nawet 10% w skali miesiąca. Ubytki są efektem uzdatniania i parowania, natomiast wraz z odejściem zimy zaleca się dopełnienie poziomu wody w granicach 10% do 20% całości. W celu zachowania dbałości o kąpielisko, jak również o komfort korzystania, wskazanym jest, by wymieniać wodę całościowo raz na 2 - 3 lata.

Na rynku występuje szeroka gama niecek basenowych w rozmaitych rozmiarach, co będzie wiązało się z pojemnością basenu oraz ilością zużywanej wody. Wśród oferowanych zauważalnym uznaniem cieszą się takie oto: 6m x 3m i 7m x 3,5m o głębokości 1,5m.
 

alt

 

Instalacja basenowa - skład i charakterystyka montażu

 

Korytarze rurek i kształtek z twardego PCV, oto, co wypełnia skład instalacji basenowej. Te pierwsze najczęściej wykorzystywane są o średnicach: 5cm, 6,3cm i 7,5cm. System instalacyjny basenu nie byłby kompletny bez zaworów kulowych, których rolą jest wpuszczanie wody i szczelne odcinanie dopływu w zależności od potrzeb.

 

Proces odprowadzania wody z instalacji basenowej

 

Wodę można odprowadzać z instalacji w dwojaki sposób. Jedną z możliwości jest przelew wody powierzchniowy, zasysający (Skimmer), który funkcjonuje niezależnie od pompy.
 

Skimmer jest wykonany z tworzywa sztucznego, uzbrojony w czujnik ubytku wody oraz kosz siatkowy, który zbiera wszelkie zanieczyszczenia występujące w wodzie. Istnieje możliwość instalacji regulatora strat wody, który na bieżąco kontroluje stan i uzupełnia ubytki wody. Wśród przelewów powierzchniowych alternatywą są rynny przelewowe idące równolegle przy zewnętrznych ściankach basenu, a ruszt z PCV stanowi swoistą obudowę. Zasada funkcjonowania jest całkiem prosta i przejrzysta. Woda przelewająca się bezpośrednio do tychże rynien trafia do kształtek (PCV lub inne), zespolonych z rurą zbiorczą prowadzącą wodę do zbiornika przelewowego. Koszt takiego rozwiązania jest wyższy o około 50% w stosunku do opcji opisanego Skimmera.
 

Drugą ze wspomnianych możliwości jest odpływ denny, za którym stoi kształtka z osłaniającym rusztem, czyli rura wykonana z PCV, ale również z brązu lub stali nierdzewnej o wysokości 20 cm. Występują w wersji prostokątnej i okrągłej. Odcinek końcowy odpływu dennego jest gwintowany, co pozwala scalić go z rurą odpływową. Ten rodzaj odpływu skutecznie wykorzystuje się do sezonowej wymiany wody.

 


Przejdź do strony głównej

Produkty w promocyjnych cenach

Aktualności

BasenHurtBassauBayrolBevoBrilixDolphinEmauxFairlandGriffonHayvardHydroProMegaPahlenTebas
dolphin s200
 Informacje znajdujące się na stronach internetowych sklepu basenstudio.pl są jedynie zaproszeniem do zawarcia umowy w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Oprogramowanie sklepu shopgold.pl